O školi

Javna ustanova Mješovita srednja škola „Hasan Kikić“ Gradačac je savremena odgojno-obrazovna ustanova za stručno i tehničko obrazovanje mladih sa tradicijom dugom preko 50 godina.

Spajanjem Gimnazije „Hasan Kikić“ Gradačac i isturenih odjeljenja Škole učenika u privredi i škole za praktičnu nastavu „Mladi radnik“ u Gračanici  – odjeljenje u Gradačcu, januara 1974. godine je formiran Srednjoškolski centar „Hasan Kikić“ Gradačac.  Škola je imala 634 učenika u 21 odjeljenju, a  izučavale su se struke: opšta (gimnazija), drvoprerađivačka, hemijska, metalska i tekstilna. Centar je zapošljavao 36 radnika. Naziv škole: Srednjoškolski centar „Hasan Kikić“  Gradačac, 2002. godine je promijenjen u naziv: Mješovita srednja škola “Hasan Kikić“ Gradačac. Škola je 1999. godine uselila u novoizgrađenu zgradu u kojoj se i danas nalazi.

Školska zgrada zajedno sa salom za tjelesni odgoj ima ukupno 3450 metara kvadratnih korisnog prostora i 800 metara kvadratnih prostora u vlastitim radionicama praktične nastave. Nastava se izvodi u 18 učionica općeg  tipa, 8 radionica za praktičnu nastavu, 7 računarskih kabineta (2 kabineta za potrebe informatike, 3 kabineta za potrebe izvođenja stručno-teorijske i praktične nastave elektrotehničke, mašinske, tekstilne, ekonomske i građevinske struke i 2 kabineta za izvođenje nastave stranih jezika), amfiteatar te sala za tjelesni i zdravstveni odgoj.

Škola ima 127 uposlenika, od čega je 112 uposlenih nastavno osoblje, 14 vannastavno osoblje i 1 spoljni saradnik. Nastavni kadar je gotovo 100% kvalifikovan za izvođenje stručno – teorijske  i praktične  nastave u skladu sa vrstom i traženim profilom prema postojećem NPP.

Školu pohađa  1156 učenika, 735 u tehničkim školama i 421 u stručnim školama. Učenici su raspoređeni u 46 odjeljenja, 28 tehničkih  i 18 stručnih odjeljenja.

Pored redovne, dopunske, dodatne, izborne, fakultativne nastave, u školi se realizuju  i vannastavne aktivnosti  kroz  sekcije iz raznih oblasti (27). Učenici sa svojim mentorima učestvuju na svim značajnim takmičenjima i smotrama državnog, federalnog, kantonalnog i općinskog karaktera.

Škola je u reformi stručnog i tehničkog obrazovanja prihvatila PHARE-VET i EU VET program po standardima Evropske unije, u većini stručnih zvanja i zanimanja, kao i GTZ modularni program izrađen u saradnji sa njemačkom organizacijom GTZ za stručna zvanja Tehničar računarstva i Tehničar elektroenergetike kao i za zanimanje Autoelektričar.

Škola ostvaruje uspješnu saradnju sa Ministarstvom za obrazovanje i nauku TK, Pedagoškim zavodom TK, lokalnom zajednicom i dr. Za uspješan odgojno-obrazovni rad, kulturnu i javnu djelatnost škole, visoke rezultate postignute u kulturno-umjetničkom stvaralaštvu na nivou Kantona, kao i postignute zapažene rezultate na Festivalima rada tehničkih i stručnih škola BiH, škola je povodom Dana općine dobila Općinsko priznanje Plaketu „Zlatni zmaj“.